Bongy

Filtry, a způsoby filtrace a chlazení kouře

Filtrace je způsob, jak z kouře odstranit některé nečistoty, takže méně ničí zdraví. Některé filtry záměrně odstraňují i účinné látky, u jiných je to naprosto nežádoucí (např. u cigaret). Více druhů filtrací se dá použít naráz, nebo jedna může být zahrnuta dvakrát (např. dvojitá vodní filtrace). Existují:

Vodní filtrace - nejklasičtější způsob ze všech, používaný ve vodní dýmce a vodním bongu. Kouř prochází vodou, ve které zůstávají některé nečistoty, a kouř se zároveň chladí, takže méně dráždí dýchací cesty. To, nakolik se voda pročistí a zchladí, je ještě ovlivněno dalšími faktory: například je lepší, aby kouř proudil do vody mnoha malými dírkami, než jednou velkou (z ní k ústům už se zase může vést jedinou).

Ledová filtrace - některé dražší bongy obsahují takzvaný ledovač, tedy prostor speciálně určený na led, kterým bude následně kouř procházet a ještě více se zchladí (někdy prostě prolis na vložení ledu). Takovým se říká Ice bong.

Uhlíkový filtr - takzvaný náustek s aktivním uhlíkovým filtrem. Nasazuje se na konec šlauchu vodní dýmky, a pohlcuje další část nečistot z kouře, který už je částečně pročištěn vodou, včetně nikotinu a téru. Počet použití je obvykle omezen na 10 až 15, naštěstí cena se pohybuje v pouhých desítkách korun.

Spirálové chlazení kouře - dráha, po které kouř putuje, se prodlouží a on tedy získá větší čas na schlazení. V bongu se vytvoří malý hurikán, což navíc působí efektně. Další metodou je například oddělit kouř a vést ho několika komorami (chlazení je vystavena větší plocha).