Bongy

Šňupací tabák

Věc známá také jako snuff je speciálně upravený, nadrcený a aromatizovaný tabák, prodávaný obvykle v malých krabičkách. Stejně jako například tabák do cigaret obsahuje nikotin, jehož množství závisí na dávce a také na druhu šňupacího tabáku (od toho se odvíjí také chuť). Z těchto důvodů se někdy používá při odvykání kouření. V dnešní době už je dokonce možné koupit i náhražku šňupacího tabáku, ve které vlastně vůbec není tabák, a tedy ani nikotin. Oblíbenou značkou je například šňupací tabák Redbull.

Účinky tabáku mohou být podle dávky povzbuzující, nebo uklidňující. Mimo to uvolňuje nos. Mnozí lidé dnes také vnímají šňupání jako jakési gurmánství a vznešený prožitek vychutnání si jeho chuti.

Co se týče zdraví, šňupání trochu poškozuje sliznici, oslabuje čich, vytváří riziko nádoru v dutinách a samozřejmě je dost návykové. Přesto rizika absolutně nelze srovnat s mnohem nebezpečnějším kouřením. Právě proto někteří kuřáci přecházejí na šňupací tabák.

Technika šňupání

Stačí si z krabičky vysypat trochu tabáku na ruku, zacpat si prstem jednu nosní dírku, a druhou silně potáhnout. Potom si zacpat druhou dírku a potáhnout i do té. Kromě toho si můžete udělat lajnu (např. pomocí občanky) a tu vyšňupat přes malou trubičku, třeba přes sklo.

Speciální pomůcce, která se rozdvojuje do obou nosních dírek, se říká stereo a je použita například ve filmu Czech made man, kde však s její pomocí hlavní hrdina šňupe kokain.

Dermální aplikace šňupacího tabáku

Velice netradičním a zajímavým způsobem, jak do sebe tabák dostat, místo klasického kouření, žvýkání a šňupání, je jeho kožní podání. Úplně konkrétně si větší množství šňupacího tabáku rozpustíte ve vodě a namažete si ho na zápěstí, nebo jinam na tělo. Ačkoli to zní dost jednoduše, v praxi to může být trochu náročné. Vhodné je k přípravě použít polévkovou lžíci. V některých zemích se už dokonce k tomuto použití prodává tabák ve formě pasty.

V případě předávkování je vhodné několikrát si mýdlem umýt oblast, kam byl tabák aplikován, a eventuálně kontaktovat lékaře.