Bongy

Čistý kofein

Kofein je lehká, v naší společnosti běžně užívaná droga, konkrétně stimulant. Uživatele na nějakou dobu nabudí, oddálí jeho únavu, zbystří myšlení, zlepšuje schopnost soustředění a dokonce může způsobovat euforii. Také rozšiřuje cévy, zrychluje tep a zvyšuje metabolismus (tělo tedy rychleji spaluje tuky). Proto tyto účinky jej používají sportovci, studenti, manažeři, lidé chtějící zhubnout a nebo řidiči, kteří potřebují vydržet dlouhou dobu za volantem.

Kofein má taky nežádoucí účinky: zrychluje vylučování moči, zvyšuje riziko srdečních poruch a větší dávka vás může "vystíhovat". Na kofejn stejně jako na všechny ostatní drogy postupem času vzniká tolerance a pro stejný účinek je pak třeba zvyšovat dávky. Také je možné dostat po jeho vysazení abstinenční příznaky. Ve velkých dávkách se kofein stává nebezpečným a začíná podobat silnějším stimulantům, jako je kokain, pervitin nebo crack.

Kofein v prášku

Běžným, avšak zbytečně zdlouhavým a drahým způsobem, jak do sebe kofein dostat, je pití kávy, čaje, coly nebo energy drinků. Pokud vám jde o jejich chuť nebo atmosféru kolem, pokračujte. Pokud vám jde čistě o efekt, zvolte čistý kofein. Je to bílý hořký přášek, který lze konzumovat těmito způsoby:

Kofein v tabletách

Kofeinové tablety je možné běžně koupit v lékarně, například v tabletkách po 1OO mg, což odpovídá jedné kávě. Nepotřebujete tedy množství vážit ani odhadovat, jako u prášku, a už vůbec ne vypočítávat s tabulkami v ruce, jako u kofeinových nápojů. Cena vychází na jednu, maximálně několik korun za 100 mg, tedy například 100 Kč za 10 gramů. Tablety obsahují jen kofein a příměs, která mu umožní držet pohromadě. Ačkoli je možné tabletu rozpustit nebo nadrtit na prášek, je nejlepší je normálně zapít.